Tillsammans med Löplabbet erbjuder IFK Umeå 4 löparkvällar för att kickstarta träningen inför Blodomloppet. Som deltagare på dessa löparkvällar får du dessutom ett exklusivt rabatterbjudande i Löplabbets butik i Umeå– ett perfekt tillfälle att uppgradera din löparutrustning inför Blodomloppet.
Efter passen bjuder Löplabbet på dryck och energi. Det går bra att lämna en väska eller jacka i butiken medan du tränar. Våra löparkvällar är kostnadsfria.
Oavsett om du är nybörjare eller erfaren löpare, så är du varmt välkommen att delta och springa tillsammans med oss!
Löparkvällarna är kostnadsfria men anmäl dig gärna på våra event på Facebook
Datum: 22 april
Tid: 18:00
Samling: Löplabbets nya butik, Umeå
Första träningstillfället bjuder på en härlig löptur där vi erbjuder distanser på 3 km, 5 km och 10 km – välj den distans som passar dig bäst!
Datum: 6 maj
Tid: 18:00
Plats: Löplabbet, Umeå
För denna kväll kör vi intervaller i olika intensiteter – en utmaning för både nybörjare och mer erfarna löpare. Kom och stärk din löpteknik och få tips från våra tränare!
Varmt välkommen till en kväll fylld av energi och löparglädje!
Datum: 13 maj
Tid: 18:00
Plats: Löplabbet, Umeå
Under denna träning kommer vi att jobba med övningar som förbättrar din löpstyrka och löpteknik. Perfekt för alla som vill bli starkare och mer explosiva i sitt löpning!
Vi ser fram emot att träna tillsammans och göra dig starkare inför Blodomloppet!
Datum: 20 maj
Tid: 18:00
Plats: Löplabbet, Umeå
Vår sista löparkväll innan loppet – vi avslutar med ett fartfyllt och roligt pass med korta intervaller!